Hogyan csipkedte szét a gall kakas a havasi gyopárt?

• 2014-06-21 00:39:55
  • abuabu1
(Franciaország-Svájc)

Svájc (akárcsak Magyarország) 1938-ban és 1954-ben érte el a legnagyobb sikerét (vébé-negyeddöntők), de most legyen az a kérdés (egy tapsrúdért vagy fesztiválkalapért - átvehető a szerkesztőségben), hogy Svájc mikor és kitől szenvedte el a legnagyobb arányú vereséget? Senki többet harmadszor?
A svájci futball fekete gyásznapja: 1911 október 29-e, az eredmény egy laza 0-9, kik ellen? Jól tetszettek gondolni.
A meccset a Millenárison játszották 15 000 néző előtt, a hőse Schlosser Imre volt.
A hírhedt és rettegett és legendás görbe lábak másfél óra alatt hatot rámoltak be a svájci kapuba.
Még nem tudom, hogy fogok rákanyarodni a mai meccsre, talán úgy, hogy manapság ilyen gólarány egy vébén nagyjából elképzelhetetlen. A jól ismert rekord (hogy megint hazabeszéljek): a magyar válogatott 1982-es 10-1-e El Salvador ellen (az egyetlen vébémeccs, amin kétszámjegyű eredmény született).
Na jó, térjünk rá a franciákra.
A franciák Európa nyugati részén élnek egy Franciaország nevű területen, arról híresek, hogy nem beszélnek angolul és nyugtalanítóan gazdag és virágzó a kultúrájuk. (Egy rosszabb van annál, hogy nem beszélnek angolul, mikor mégis.)
Ami viszont tényleg durva: közel két millió igazolt játékos. Nyögvenyelősen jutottak ki a vébére, pótselejtező Ukrajna ellen a kinti 0-2 után otthon 3-0. A nagy sikerek után az utolsó tíz év, ahogy mondani szokás: szopóág. Most viszont jó a sorsolásuk, jó az edzőjük (Didier Deschamps), Ribéry nélkül is esélyesek.
A gall kakasok.
Ahogy beindult a nagyüzem a vébén, profi újságíró kollégák beszámolóit is olvasgatom, és azt figyeltem meg, hogy az országok nevei helyett mindig valami mást kell nekik írniuk - ez ki van adva fentről? Vagy a híres ismétlés-fóbia? Svájc helyett ilyeneket, hogy ,,gárdisták" (nem hangzik túl jól) meg ,,hegyvidékiek".
,,A hegyvidékiek visszahúzódtak saját térfelükre".
,,A gárdisták hiába próbálták feltörni az indián reteszt".
Arra mondjuk jó, hogy növeli a karakterszámot, nekem csak a Svájc szónál kell hosszabbakat találni, menni fog.
Amúgy az első fordulóban a különös elemzői mondatok közül nálam ez vitte el a pálmát: ,,Ecuador számára az utolsó percben ütött a svájci óra."
Tehát akkor kedves olvasóm: ma az E-csoport 2. fordulójának nyitómérkőzésén a hegyvidéki gárdisták és a gall kakasok csaptak össze a salvadori Fonte Nova Arénában.
A tét kimondva, kimondatlanul a csoportelsőség, ki kerüli el az egyenes kieséses szakaszban Argentínát.
A két csapat legutóbbi három mérkőzése: 0-0, 1-1, 0-0, így határozottan egy gólban szegény (vagy gólban gazdag) csatára számíthattunk.
Svájc a 6., Franciaország a 21. a világranglistán, ráadásul hogyan tippeltek a szegedi vadaspark fókái?

Miért, ez kérdés volt?
Deschamps az első meccsel ellentétben a kezdőbe jelölte Giroud-t, aki sajnos gyorsan el is döntötte a mérkőzést: fejbe rúgta Von Bergent, aki vérző fejjel kellett letámogatni, majd a megzavarodott védelem mellett gyorsan szerzett egy gólt és adott egy gólpasszt.
Kinyitottam a harmadik Borsodit a legújabb opener-technológiával (nem mondom el, mi az).
Ebben a periódusban, hogy úgy mondjam, nem a helvét gladiátorokról szólt a mérkőzés. Később se. Kivéve az utolsó tíz percet. ,,Későn ébredt a rétoromán tizenegy."
A kommentátor egyszer kis csönd után, minden összefüggés nélkül azt motyogta maga elé: ,,az igazság odaát van".
Az elemző pedig a közvetítés végén a stúdióban egy kérdésre azt jósolta az éjfélkor kezdődő Ecuador-Honduras meccsre, hogy szerinte az gólzáporos döntetlen lesz.
Hadd ne fűzzek ezekhez kommentárt.
Egyébként Maxi, a szegedi vadaspark másik lakója is véleményt nyilvánított a Franciaország-Svájc meccs előtt (próbáltam elsunnyogni, most már úgyis mindegy):

Összefoglalva: egy egészen rafinált taktikai vereségnek lehettünk szemtanúi: Hitzfeld nagy mágus, nem látunk a kártyáiba, a végső cél szerintem Honduras kelepcébe csalása lehet.